POZYCJA WYJŚCIOWA

 

Niemcy: całość sił znajduje się za wzgórzem na wysokości lasku (nie widoczni dla publiczności).

 

Polacy:

- za wzgórzem na wysokości lasku: rowerzyści

  z GRH LOW i SH Salamandra oraz druga sekcja  

  konna (puźniejsza obsługa armaty ppanc.)

- w lesie SRH „Marienburg”, SRH „Wrzesień 39”,

  SH „Strzelcy Kaniowscy” i reszta S GRH LOW

- za wzgórzem SRH „Cytadela”, GRH 2 MPS.

 

 

 

1.Od strony wsi Mechelinki nadjeżdża grupa zwiadu rowerowego (6 kolarzy z SH Salamandra oraz 4 z S GRH LOW). Czterech z nich (S GRH LOW) zajmuje okop bliżej widowni, a dwóch z lkm (SH Salamandra) okop przed wsią. Reszta zwiadowców (4 SH Salamandra) odjeżdża w stronę lasu (dołączają do SRH „Cytadela”).

 

2.W tym momencie z lasu wychodzi polska kolumna (SH Strzekcy Kańowscy, SRH Marienbrug, Wrzesień 39 i pozostali z SGRH LOW). Na jej czele jedzie 6 konnych, dalej piechota, obsługa moździerza, patrol łączności oraz obserwator. Druga sekcja konna przejeżdża z pozycji wyjściowej do lasu.

 

3.Piechota zajmuje miejsce w okopie, a konni zatrzymują się we wsi. Obserwator artylerii zajmuje miejsce koło widowni natomiast patrol łączności rozwija linię od obserwatora do moździerza i do dowódcy piechoty. W tym samym momencie od strony Mechelinek nadjeżdża motocyklem oficer, który zatrzymuje się przy okopie i przekazuje uwagi dowódcy piechoty, a następnie odjeżdża w stronę lasu. Dowodzący piechotą wysyła oddział konny w celu rozpoznania nadchodzącego pododdziału niemieckiego (konni jadą za wzgórze).

 

4.W momencie, kiedy motocykl odjeżdża w stronę lasu, obsługa (druga sekcja konna – bez koni) wytacza z niego armatę ppanc., która zajmuje miejsce na wysokości wsi. 5 żołnierzy pozostaje jako obsługa działa, a 1 dołącza do piechoty.

 

5.Od strony wsi Mechelinki galopem nadjeżdża wysłany wcześniej patrol konny, który po złożeniu meldunku dowódcy piechoty udaje się w kierunku lasu (zostawiwszy konie w lesie dołącza do SRH „Cytadela”, GRH 2 MPS, pozostałych z SH „Salamandra”). Z daleka widać nadchodzący niewielki oddział (10 żołnierzy) niemieckiej piechoty.

 

6.Kiedy Niemcy zbliżają się na wysokość lasku zostają ostrzelani przez kolarzy (S GRH LOW) zajmujących wysunięty daleko przed polskie stanowiska okop. Zaskoczeni Niemcy, wycofują się i wzywają posiłki. Pada dwóch zabitych Niemców oraz jeden zostaje ranny. Polscy kolarze wycofują się do wsi.

 

7.Od strony Mechelinek nadchodzi niemiecka kolumna. Na jej czele jedzie transporter oraz 2 motocykle, dalej około 30 żołnierzy.

 

8.Niemcy prowadzą ogień i idą wciąż do przodu. Transporter z motocyklami zostaje na wysokości lasku, a piechota atakuje dalej. W stronę Niemców oddaje strzały polska armatka ppanc. oraz moździerz. Polacy wycofują się do wsi, a część Niemców zajmuje nasz okop. Zabity zostaje obserwator.

 

9.Niemcy prowadzą krótki ostrzał z naszych okopów i atakują dalej. Kiedy zbliżą się na odległość 20 metrów od wsi, ze wzgórza następuje atak drugiej grupy naszej piechoty (SRH Cytadela, GRH 2 MPS, SH Salamandra, druga sekcja konna).

 

10.Niemcy wycofują się do okopów, a część w rozsypce aż do wysokości lasku. Trwa ostra wymiana ognia. Jadący w stronę wsi niemiecki transporter zostaje trafiony. Jednak po chwili (ok. 30 s) zostaje trafiona polska armatka i moździerz. Od strony Mechelinek nadchodzi kolejna grupa Niemców (piechota + 2-3 motocykle), którzy dołączają do już walczących. Polacy zaczynają powoli opuszczać wieś. W tym samym momencie wybucha jeden domek we wsi, a drugi zaczyna się palić.   

 

11.Niemcy przepuszczają generalny szturm. Polacy w popłochu uciekają w stronę lasu. Około 70 % stanu wyjściowego Polaków ginie lub odnosi ranny uniemożliwiające dalszą walkę.

 
 

  LEGENDA

 
Strzelcy Kaniowscy
Konni
Zmotoryzowany Pododdział
Kolarze
Salamandra
Patrol Łączności
Cytadela
Wóz Konny
Koniowodni
Polacy(Wrzesień 39, Marienburg, Część LOW, Strzelcy Kaniowscy, Obsługa Moździeźa, Łączność)
Motocykl Sokół
Działo BOFORS / obsługa KOP
Obserwator
Linia Łączności
Szpital Polowy
Niemcy
   
   

 

 

 
 
 
 
 

    Wszelkie prawa autorskie OeL by GRH LOW

-->